Közéleti bolygóegyüttállás május 12-én 

Az Új Hajnal blog szerkesztői között állandó témát szülnek Puzsér Róbert aktuális megnyilvánulásai, ahogy a Gulyás Márton által szerkesztett Partizán műsorai is. A magyar Z generáció politikai identitását leginkább befolyásoló közéleti szereplők kétségtelenül ők. Közös szereplésükre, megnyilvánulásokra, beszélgetésükre olyan régóta várunk, hogy elképzelésem sincs, egyetlen este miként lesz erre elég. 

Puzsérizmus 

A politikai centrumot immár lassan egy évtizede konzekvensen képviselő Puzsér politikai szerepvállalását mindig is izgatottan vártam. Örültem, amikor 2019-ben főpolgármesternek, kifejezetten egyetlen programpont mentén jelöltette magát, és kapott többtízezer szavazatot. Örültem, amikor a szebb napokat megélt Öt című politikai műsor állandó szereplője lett az ATV-n. Azon az ATV-n, ami egy évvel előtte még gyalázta, mocskolta őt. Ha saját műsoraira, beszélgetéseire gondolok, akkor kulturális értelemben fontosabb dolgot el sem tudok képzelni az Apu azért iszik, mert te sírsz című sorozatánál, Farkas Attila Mártonnal. Szintén meghatározó, ám fontosságát tekintve nálam alacsonyabbra rangsorolt Sznobjektív talkshowt is meg kell említeni. 

Lehetne folytatni sok mindennel, egészen visszamenni az 2000-es évek közepén szerkesztett rádióműsoraira is akár… Puzsér egy rendkívül sokszínű figura, attitűdje számomra mindig is a mércét képezte, míg megnyilvánulásai az iránytűt. Nincs nála fontosabb politikai influencer a magyar közvéleményben, aki ennyi fiatalhoz tudna elérni, mint ő. Vele szemben az egyetlen kritikám csupán az, hogy a rendkívül nagy mennyiségű, napi szintű megnyilvánulásai idővel repetitívvé alakulnak, felkészültségének részleges hiányát pedig ezzel kompenzálja. 

Gulyásizmus 

Gulyás Márton politikai szerepvállalása az elején számomra kevésbé volt szimpatikus, mint mondjuk Puzséré. Számos tüntetés “agent provocateur”-jeként robbant be a közéletbe, majd elindította a Slejm műsort a YouTube-on. Vállalom, hogy ekkortájt még kifejezetten irritált a stílusa. 

Az ő szintlépése valahol 2020-ban jött el, amikor immár Partizán néven szerkesztett műsort a magyar nyilvánosság számára. Szűk egy év alatt a magyar ellenzéki médiumok legfontosabb szereplőjévé nőtte ki magát a csatorna, ami azóta is prosperál. Amit Gulyás letett az asztalra, azt itthon más még csak meg sem kísérelte: pártoktól függetlenül, az elejétől kezdve a közösség finanszírozása által, oknyomozó újságírást csinálni videós tartalom formájában. Igen, itt már a formátum is meghatározó, ugyanis a mozgókép az egyik legkönnyebben befogadható nyelvezet a fiatalok számára. Ebben Gulyás egész biztosan úttörő. 

A politikusi életútinterjúi számomra rendkívül meghatározóak abban, hogy megértsem a rendszerváltás során létrejött politikai elit milyenségét. Ezt, és a kérlelhetetlen sarokba szorítást olyan gyermeki élvezettel nézem hétről hétre, amit eddig egyetlen más magyar médium sem tudott belőlem kiváltani. 

Közös szereplésük és hatásuk 

A két meghatározó alak együttes szereplésére eddig csak kevésszer volt példa. Gulyás volt már vendége Puzsérnak még a Sznobjektív műsorban, ahogy Puzsér többedmagával szerepelt már a Partizánon. Ezen morzsákat leszámítva legfeljebb beszéltek, vagy írtak egymásról, hol pozitív, hol pedig kritikai hangnemben. 

A legnagyobb közéleti hatásukat eddig 2021-ben fejtették ki. Ekkor volt az ellenzéki előválasztás, ahol Puzsér nyilvánosan, minden létező platformján a politikai centrum jelöltjeként emlegette Márki-Zay Pétert. Azt a jelöltet, akinek kampányát éppen a Partizán interjúja lőtte ki az égbe. Gulyás és Puzsér olyan mennyiségű hitelességet és nyilvánosságot kölcsönöztek MZP-nek, amire a vásárhelyi polgármester valószínűleg álmaiban sem gondolt.  

Amikor pedig a közösségi média hatásáról beszélünk a politikában, akkor olyan hiteles influencer megnyilvánulásokat kell keresni, mint amiket Puzsér és Gulyás attitűdje jellemzett MZP vonatkozásában. Erre elég csak a jellemzően apolitikus fiatalok elsöprő erejű szerepvállalására gondolni az előválasztáson. A hitelességet mennyiséggel lehet pótolni (lásd Megafon), de ha bárki a következő 10 évben pártokon kívüli politikai babérokra tör, annak ezt a két embert kell elsőként meggyőznie. Szomorú, hogy ezen krediteket MZP félév alatt elkártyázta, Puzsér pedig joggal jegyezhette meg, hogy ezzel a magyar politikai centrum jövőjével játszik

Elvárásaim a felkérdezés napjától 

Kettejük egyszerre történő megnyilvánulásainak sorát május 12-én bővítik, amikor a Vasas Székházban eljön a “felkérdezés napja.” A jegyeket természetesen már elkapkodták, én pedig azon szerencsések között vagyok, akik ott lesznek ezen a meghatározó eseményen. 

Nem tagadom, az elvárásaim nagyon magasak. Azonban azt gondolom, hogy elsőként a kettejük között lévő ellentéteket kell tisztázzák. Előzetesen elmondható, hogy Puzsér viseltet több kritikával Gulyással szemben, de remélem, hogy az este során vica-versa működni fog a felkérdezés. Ha pedig sikerül elásniuk az egyébként csak attitűdjük és média-felfogásuk közötti eltérés csatabárdját, akkor tessenek megalapítani valamilyen közös politikai platformot. Jelentem, erre várunk.